Výstaviště v Praze - Holešovicích
Pražské Výstaviště patří k nejkrásnějším v Evropě. Mnohokrát bylo svědkem dějinných událostí, které se promítly do historie českého národa a státu.
Jeho novodobou historii začala psát již v roce 1891 Všeobecná zemská jubilejní výstava, která byla ve své době velkou společenskou a kulturní událostí a při jejímž zrodu stála řada významných osobností našich dějin. Všeobecná zemská výstava byla uspořádána na oslavu jubilea první průmyslové výstavy v roce 1791. Měla silný národní a politický podtext - průmyslová výstava v roce 1791 totiž proběhla v rámci oslav korunovace rakouského císaře Leopolda II. českým králem. Výstava o sto let později však byla výhradně organizována a vybavena českými podniky, měla obrovský úspěch a ukázala plně schopnosti českých lidí.
Výstaviště celá desetiletí slouží akcím nejrůznějšího charakteru - stalo se i centrem zábavy, parkem kultury a oddechu. V areálu se scházejí Pražané či návštěvníci hlavního města, aby se zúčastnili nejrůznějších kulturních a sportovních podniků, případně aby spojili svou návštěvu Prahy s příjemnou procházkou v oboře Stromovka, založené již ve 14. století.
U příležitosti Všeobecné československé výstavy v roce 1991 bylo Výstaviště rekonstruováno. Získalo tak nové výstavní pavilony, vzniklo zde několik divadelních scén a rozšířily se možnosti jeho využití. Dnes je pražské Výstaviště významným výstavním a kulturním centrem v severní části hlavního města v oblasti malebné trojské kotliny. Areál je atraktivně umístěn nedaleko centra a je jediným „kamenným“ výstavním areálem v Praze s plochou zhruba 320 000 m2. Kromě výstav a veletrhů mezinárodního charakteru nejrůznějšího rázu a zaměření, kterých se zde ročně koná více než padesát, jsou tu pořádány i další aktivity - národní prezentace, putovní výstavy, doprovodné akce k výstavám, módní přehlídky, koncerty, rauty, kongresy, semináře či firemní prezentace.
V roce 2002 bylo Výstaviště zasaženo katastrofální povodní, která se přehnala celou Českou republikou. Prakticky se stalo součástí toku rozvodněné Vltavy, hladina vody tehdy dosahovala místy až do výše šesti metrů a bylo zaplaveno zhruba dvacet hektarů z celé plochy areálu. Po povodni byly ihned zahájeny nezbytné opravy. Nyní je na Výstavišti k dispozici 20 000 m2 krytých a 10 000 m2 volných výstavních ploch a dále také prostory pro výstavy, veletrhy, konference, sympozia a rauty, pro setkání a prezentace firem a výrobků, koncerty vážné i populární hudby, plesy, zábavné i sportovní aktivity a komplexní výstavní služby.
Až na rok 1998 se světové a mezinárodní výstavy poštovních známek v Praze konaly vždy na tomto výstavišti v Praze - Holešovicích. Poprvé tomu tak bylo v roce 1962, poté v letech 1968, 1978 a naposledy v roce 1988.
PhDr. Jindřich Jirásek
jednatel Progres Partners Advertising, spol. s r. o.
nahoru